Ahmet Çığşar | Freelance Çalışacaklara Pazara Giriş Önerileri
1355
post-template-default,single,single-post,postid-1355,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge

Freelance Çalışacaklara Pazara Giriş Önerileri

Freelance Çalışacaklara Pazara Giriş Önerileri

Freelance çalıştığım dönemle ilgili deneyimlerimi önceki yazılarımda elimden geldiğince paylaşmaya çalıştım. Ortalama bir aydır freelance çalışanlar ve çalışmayı düşünenler için yazdıklarımı okuyanlardan fazlaca e-posta almaya başladım.

e-Postaların genel konusu kısaca “Peki Ahmet biz müşteriyi, işi, projeleri nasıl bulacağız?” benzeri sorulardı.

Öncelikle aşağıda yazacağım freelance olarak pazara giriş önerileri 4-5 yıllık freelance çalışma sürem içerisinde tamamen şahsi tecrübelerimdir. Bunları aynen uygulamak yerine kendi mesleğinize, yapacağnız işe, yaşadığınız şehire ve hitap ettiğiniz kitleye göre bu stratejileri değiştirmelisiniz.

Ayrıca önerilerim freelance çalışmaya hazırlık aşamasını geçmiş kişileredir.  Eğer “o nedir lo” diyorsanız buraya tıklayarak ilgili yazıyı okumanızı öneririm.

Başlayalım.

1. Çevrenize Freelance Çalışacağınızdan Bahsedin

Telefon rehberinizi açın. Yakın-uzak, samimi olduğunuz-olmadığınız herkesi sırayla arayın ve freelance çalışacağınızı karşıdakinin anlayabileceği basitlikte anlatın. Çevrenizdekiler sizin ne iş yaptığınızı ve nasıl çalıştığınızı bilsinler.

Benzer şeyi e-posta hesaplarınızı açıp adres defterindeki ama sadece tanıdığınız kişiler içinde yapın. Ne tür işler yapacağınızı, nasıl bir çalışma şekli izleyeceğinizi kısa ve öz, sıkmadan e-postanıza yazın. Mesafeli ama samimi bir üslup kullanın.

2. Freelancer ve İlan/İhale Sitelerine Üye Olun

Freelancer.com, armut.com gibi freelance olarak iş alabileceğiniz veya müşterilerin sizi bulabileceği yerli yabancı bir çok site bulunmakta. Bu sitelere üye olmayı ve profilinizin tamamını eksiksiz doldurmayı unutmayın. İngilizceniz iyiyse yabancı freelancer sitelerini birinci sıraya almanızı öneririm çünkü yerli freelancer siteler gerek ilan veren gerek diğer freelancerların kalitesizliği nedeniyle moral bozucu ve zaman kaybettirici olabiliyor. Burada dikkat etmeniz gereken, asla her gördüğünüz freelancer sitesine girip üye olmayın belirli bir kalite standartınız olsun ve profesyonel sitelere üye olun.

3. Ajanslarla ve Yazılım Firmalarıyla Görüşün

Önce yaşadığınız ildeki daha sonra size yakın olan çevre illerdeki ajanslarla ve yazılım firmalarıyla görüşün. Bu tip firmalar kendi bünyelerinde gerekli personeli barındırsa da yoğunluk durumunda veya işgücü kaybına yol açacak projelerde veya da mevcut çalıştıkları bir projede takviye destek olarak freelance uzmanlarla çalışabilmekteler. Bazı firmalar bir masa bir sandalyeden oluştuğu için direkt tüm işleri size gönderebilirler.

Burada dikkat etmeniz gereken şey olabildiğince iş anlaşmalarınızın tüm detaylarını açık ve net olarak konuşmak. Yüzde kaç alacaksınız ya da yüzde mi alacaksınız sabit ücret mi? Ödemeleri ne zaman alacaksınız? Bunların hepsini konuşup yazılı olarak anlaşmanız gerekiyor.

4. Ticari Rehber ve Fuar Kitapçıkları Edinin

Şehir şehir, sektör sektör ayrılmış onbinlerce firmanın tüm iletişim irtibat bilgilerinin yer aldığı ticari rehberler bilgisayar programı olarak bulunmakta, fiyatlarıda 70 TL – 150 TL arası uygun bir fiyatta. Boş zamanlarınızda müşteri avlamak için keyifli bir yöntemdir.

8 yıl önceydi 19 yaşlarımdayken ticaret rehberi programı almıştım. Yaşadığım şehirde web sitesi olmayan veya sitesi amatörce hazırlanmış firmaları tespit edip teklif içeren bir e-posta gönderir, aynı gün veya bir gün sonra telefonla arardım. Malum müşterilerin bilinçlisi var bilinçsizi var “o nedir lo” diyeni var ama size ticari gözlem olarak çok şey katacak bir çalışma yöntemidir.

Ticaret rehberi gibi fuar kitapçıklarınıda benzer bağlantılar kurmak için kullanabilirsiniz. Fuar kitapçıkları bir fuara katılan tüm firmaların, sektörel ve iletişim bilgilerinin yer aldığı kitapçıklardır. Örneğin; İnşaat firmalarına özel projeleriniz varsa inşaat fuarlarının kitapçıkları tam size göre olacaktır. Fiyatları uygundur fakat sadece organizatör firmada bulunur veya fuar zamanı satın alınabilir.

5. Google AdWords Kullanın

Hangi işi yapıyorsanız yapın Google AdWords kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim.  Burada dikkat etmeniz gereken şey AdWords’ü verimli kullanmak aksi takdirde dünyanın parasını da dökseniz bir verim alamazsınız. Diğer bir kriter anahtar kelimeleri doğru seçmeniz ve sosyal mühendislik tarafınızı biraz kullanmanız. Örneğin ben Adana’da yaşadığım için “Adana web tasarım” yazdıklarında bana ulaşmalarını istiyordum. O zamanlar sadece web tasarım yapıyordum.

6- SEO’yu Ciddiye Alın

Arama motoru iyileştirmesi (SEO) oldukça stratejik bir konu. Çok iyi bir SEO uzmanı değilseniz aramalarda ilk sayfada çıkmanız zor ama yinede gerekli iyileştirmeleri yapmalı ve biraz olsun backlink referansı edinmelisiniz. SEO’dan zerre anlamam diyorsanız bir SEO uzmanından hizmet almalısınız. Aramalarda ilk sayfada çıkarsanız ne mutlu ama çıkmasanızda sağlık olsun sonuç olarak SEO bulunabilirliğinizi artıran bir şey.

7- Sosyal Medyada Yerinizi Alın

Yapacağınız işe göre değişecektir sosyal medya platformları ama genel olarak Facebook, Twitter, Pinterest, LinkedIn, Google+ profillerinizi açın zaten varsa güzel bir profil oluşturun eksik bilgileri doldurun ve sosyal medyayı aktif ve verimli kullanmaya çalışın. Sosyal medyada ne kadar aktif ve etkiliyseniz o kadar varsınız, aksi halde kimse sesinizi duymaz.

Burada eklemek istediğim şey mesleğinize göre ekstra sosyal platformlarda kendinizi göstermeniz gerektiği. Örneğin; grafik tasarımcı ya da fotoğrafçıysanız deviantart gibi mesleğinize özgü sosyal platformlarda yer almalısınız.

8- Yaptığınız İşlere İmzanızı Atın

Yaptığınız her işe imzanızı atın. Web sitelerinin footer bölümünde sıkça görülen “Tasarım : Demir Bilek” gibi… Tabi bu imza daha estetik ve sade şekilde olmalı. Böylece yeni müşteri adaylarınız için bir ulaşım kanalı açmış, web siteniz için backlink edinmiş, referanslarınızı inceleyenler için “evet gerçekten o yapmış” demelerini sağlayarak güvenilir bir izlenim bırakmış olursunuz.

9- Sektörel Pazarlarda Ürünlerinizi Sergileyin

Yazılımcıysanız CodeCanyon, HotScript vb. gibi; tasarımcıysanız  ThemeForest, GraphicRiver gibi; fotoğrafçıysanız ShutterStock, iStockPhoto gibi platformlarda yerinizi almalısınız. Yaptığınız iş profesyonelse, sektör standartlarına uygunsa satışa sunduğunuz ürün sayısıyla doğru orantılı olarak tatlı paralar kazanabilirsiniz.

10- Etkinliklere Katılın ve Yeni Bağlantılar Kurun

İşinizle, mesleğinizle, sektörünüzle ilgili veya ilgisizde olabilir olabildiğince fazla ektinliklere katılmaya çalışın özellikle kahve aralarında yeni insanlarla tanışıp yeni bağlantılar kurmaya çalışın.

11- Bilginizi Paylaşın ki Tanınabilirliğiniz Artsın

Web sitenize bağlı veya ayrı bir blog sayfası açın ve bildiklerinizi paylaşın. Makale yazın, video eğitim çekin… Blogla birlikte mesleki, sektörel yazıların paylaşıldığı web sitelerinde bilgilerinizi paylaşın. Makale yazın, video eğitimler hazırlayın sunun. Bu sizin kişisel reytinginizi yükseltecek, tanınırlığınızı artıracaktır.

12- Açık Kaynak Projelerde Yer Alın

Farklı programlama dilleri ile web, PC, mobil platformlarda çalışan yüzlerce açık kaynak projesi mevcut. Bu projeler arasından size uygun oluşumlarda yer almaya çalışın. Hiç olmadı çeviri ekiplerinde yer alın. Açık kaynak projelerde yer almak hem tecrübenize tecrübe katmak, açık kaynak samimiyetini tatmak, hem ülkenize katkı sağlamak hemde yeni bağlantılar kurmak için eşsiz oluşumlardır.

Benden bu kadar, beyler bayanlar…

Yaşadığım, gördüğüm kadarıyla freelancer olarak pazara açılmanın genel hatları böyle.  Tabi vardır eksiği fazlası.

Bundan sonrası mutlu ve bilinçli müşteriye kalıyor. Emin olun mutlu ve bilinçli müşteri size ciddi katma değer olarak geri dönüyor.

Bu ana hatlarda dikkat etmeniz gereken şey, ne olursa olsun fiyatınızı düşürmeyin. Cent isteyen cent, dolar isteyen dolar kazanır.  Beş çürük müşteriye 2500 TL’den iş yapmaktansa, 2 bilinçli müşteriye 7000 TL’den iş yapmak hem zaman, hem kazanç, hem stres bakımından karlıdır.

Belirli bir bilince sahip müşteri kitlesine hitap edin. Böylece yaptığınız işe saygı duyacak aynı zamanda ücret konusunda daha az sorun çıkaracak ve size katma değer sağlayacak müşteriler edinirsiniz. Çürük müşterilerle zaman kaybetmezsiniz.

Ve şunu düşünün 5 yıl sonra nasıl bir müşteri çevresi istiyorsunuz?

İşe profesyonel bakan, vizyonu geniş, kaliteyi ilk sıraya alan bir müşteri çevresi mi? Yoksa üç kuruş için kırk takla açan, kaliteyi değil fiyatı ön planda tutan amatör müşteri kitlesi mi? Peki, hangi müşteri kitlesi sizi daha az yoracak ve hangisi size daha çok kazandıracak? Hangisinin uzun vadede size katma değeri fazla olacak?

Kolay gelsin.

18 Yorum Var
 • Hakan Torun
  14:04h, 08 Ekim Cevapla

  Elinize, emeğinize sağlık. Gayet açıklayıcı ve işe yarayacak bilgiler bulunan bir paylaşım olmuş.

 • Mehmet A.
  15:36h, 08 Ekim Cevapla

  Faydalı ve keyifli bir yazı olmuş tebrikler Ahmet bey.

 • Polat
  20:55h, 17 Ekim Cevapla

  Elinize sağlık, Faydalı bir makale olmuş.

 • Cemal Bayrı
  15:48h, 31 Ekim Cevapla

  valla bununla ilgili birkaç sefer mail attım sizin dönüşünüzden sonra sonunda yazı geldi. 🙂 Cok tesekkurler bu arada verdiğim rahatsızlık için kusura bakmayın:D

  • Ahmet Çığşar
   16:14h, 31 Ekim Cevapla

   Selamlar,
   Hiç rahatsızlık duymadım emin olun.
   Yazmayı söz verdiğim tarihten daha geç bir zamanda yazabildim asıl sizler kusura bakmayın.

   • Cemal Bayrı
    17:19h, 31 Ekim

    yazılarınızı ve tecrübelerinizi takip etmeye devam edeceğim cok tesekkurler.:)

 • Burak Selim Şenyurt
  09:40h, 29 Kasım Cevapla

  Ahmet Hocam klavyene sağlık. Oldukça bilgilendirici bir yazı ve bence önemli bir mevzuyu dile getirmişsin.Bence bu yazının bir de devamı olmalı ve freelance çalışmak isteyenlerin kendilerine uygun olan sektörü veya pazarı seçmeleri noktasında nasıl harket etmeleri gerektiğine dair bir takım bilgiler içermeli. Çok güzel olur öyle bir yazı da gelirse 😉

  • Ahmet Çığşar
   14:29h, 29 Kasım Cevapla

   Vay Burak hocam yorumunu görmek güzel 🙂 Hocam şu aralar taslak halinde çok makale birikti bunlardna bir kaçı freelance çalışma ile ilgili ama bahsettiğiniz şekilde bir başlık yok onuda hemen yazılacaklar listeme ekliyorum 🙂

 • Burak Selim Şenyurt
  09:22h, 02 Aralık Cevapla

  Diğer yazıları da sabırsızlıkla bekliyoruz hocam. Klavyen dert görmesin 🙂

 • Sinan Bozkuş
  17:00h, 04 Şubat Cevapla

  Blogunuzu yeni okumaya başladım, gerçekten çok faydalı yazılar var. Yeni bir takipçi kazandınız .:)

 • Ümit GÜNEŞ
  13:46h, 22 Nisan Cevapla

  Güzel bir ilgi ile bu güzel konuyu bana ulaştırdığınız için teşekkür ederim, hayatınızda ve işinizde başarılar diliyorum.

 • Mehmet YAYLACI
  21:47h, 22 Nisan Cevapla

  Çok güzel bir makale. Bilgi paylaşımınız için teşekkür ediyorum.

 • Abdurrahman Işık
  21:16h, 09 Eylül Cevapla

  Çok etkili bir yazı olmuş Ahmet Hocam, yakın zamanda freelance olarak çalışmayı hedefliyorum. Bu bilgileri tazelemek benim için de iyi oldu, teşekkürler.

 • Fatih
  23:45h, 03 Ocak Cevapla

  Sabahin Ucunde uykum kacinca tesaduf eseri sizin blogunuzu gordum. Birkac saattir makalelerinizi okuyorum ve hepsi harikulade.Kullandiginiz dil ve icerik gayet zengin.Tebrikler Ahmet Bey.Devam edin kaliteli yazilariniza lutfen

 • Kaan
  18:16h, 03 Ağustos Cevapla

  Yazı gayet başarılı elinize sağlık. Freelance olarak iş yapabilecek kişiler isimdustu.com dan da profil oluşturup iş toplayabilirler. Not olarak eklemek istedim. Saygılar.

 • Muhammet TORPİL
  11:04h, 09 Aralık Cevapla

  Bu sektörde olan ya da yeni girecekler için rehber niteliğinde bir makale. Başarılar dilerim. Selamlar.

Yorum Yapın