Ahmet Çığşar | Sanırım Müthiş Bir Projeniz Yok
670
post-template-default,single,single-post,postid-670,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge

Sanırım Müthiş Bir Projeniz Yok

Sanırım Müthiş Bir Projeniz Yok

Ülkemizde bir kısım insanlar genellikle tembellikleriyle övünürler. “Askerde en rahat bendim” veya “İş yerinde akşama kadar oturuyor işi rahat”  veya “Memur olacaksın her ay alır maaşını yatarsın…” veya “Yıllık iznim bitince rapor aldım” gibi.  Tembellik için her yola başvurmak mümkün.

Diğer bir  zaafımız kısa yoldan zengin olma düşüncesi. Tembelliğin yaygın olduğu bir toplumda para kazanmak tabi ki kısa yoldan olmalı. Az yorulmalı çok kazanmalı. Ha birde fiyakalı olmalı, hava atılabilmeli.

Neden böyle bir giriş yaptığım yazının ilerleyen kısımlarında anlaşılacaktır diye umut ediyorum.

Bir yazılım geliştirici olarak aşağıda yazacaklarım kendi başıma gelen onlarca olay sonucunda vardığım şahsi gözlem notlarımdır.

Müthiş bir projem var! Daha önce böylesi yapılmadı.

Projeniz müthiş mi bilmem ama düştüğünüz yanılgı müthiş ve böylesi bir proje daha önce birileri tarafından büyük ihtimalle denendi, yapıldı. Belki başarılı oldu veya battı ve sizin bu olanlardan haberiniz yok.

Burada daha tehlikeli bir durum var “daha önce hiç yapılmadı” düşüncesi.  Yani bir projeyi harika, müthiş ve eşsiz yapan veya onun tutmasını sağlayacak olan şey daha önce yapılmaması değil. Eğer böyle olsaydı AltaVista ve Yahoo varken Google çıkmazdı veya Symbian, RIM varken Android ve iOS yaşayamazdı aynı şekilde Coca Cola varken Pepsi olamazdı.

Dolayısıyla “daha önce böylesi yapılmadı” düşüncesi kendi kalenize attığınız goldür.

Önemli olan projenizin daha önce yapılmaması değil fark yaratacak, alışkanlıkları ve algıları değiştirebilecek yapıda olmasıdır. Google, Pepsi, Android, iOS bunu yaptılar ve kendilerinden önce piyasa lideri olan yapılanmaların ya sonunu hazırladılar ya da onlardan ciddi bir pazar payı kaptılar.

Kime anlatsam harika diyor

Herkesin harika bulduğu projeler genelde batar ve hayal kırıklıklarına yol açar.  Genelin saçma bulduğu projeler ise tutar.

– Bundan 10 yıl önce Nevzat Aydın size gelip yemeksepeti.com’u kuracağını söyleseydi ne derdiniz?

– Veya Sina Afra, Markafoni’yi kuracağım deseydi ve internet üzerinden uygun fiyata marka giyim ürünleri satacağını söylese ne düşünürdünüz?

– Mark Zuckerberg size gelip Facebook’u kuracağını söylese eminim boşver bunları KPSS’ye hazırlan Mark denilecekti.

Geneli kitleyi boşverin. Genel kitle tüketicidir, işçidir, memurdur, çiftçidir, müşteridir. Siz azınlıkta olan girişimcisiniz.

Her şey tamam yazılımcı lazım

Ben şahsen yola çıkmamış birine yardım etmem ama yola çıkmış veye yolda kalmış birine yardım edebilirim, elimden geldiğince.

Ortada iş yokken “Yazılımcı lazım projeye Ahmet” demek “Beni Bodrum’a götür canım sıkıldı” demektir.

Ortada ilerleyen veya yola çıkmış bir proje var ve yardım isteniyorsa “Yazılımcı lazım projeye Ahmet” demek “Yolda kaldım yolunun üzerindeyim bi yardım et” demektir ve elden geldiğince yardım edilir.

Peki müthiş projeniz için ne yaptınız?

Her şeyi bir kenara bırakalım. Kendinizce müthiş olan projeniz için ne yaptınız? Ne tür girişimlerde bulundunuz?
Yoksa sadece düşündünüz ve hayal mi kurdunuz? Yurdum insanı zaten boş zamanlarını düşünerek geçiriyor. Farkınız?

Destek çıkan olmadı, imkan yoktu, imkan verilseydi…

Neden imkan verilsin ki?
Kendinizi kanıtlamış bir girişimci olsaydınız zaten sponsorunuz, bağlantılarınız, yatırımcılarınız ve diğer imkanlarınız olurdu. Kendini kanıtlayamamış birine kim neden imkan versin? Böyle bir dünya yok.

Bitmiş bir evi mi satmak kolaydır, inşaat halindeki bir evi mi? Bitmiş bir ev projesini satmak daha kolaydır fakat siz piyasada tanınmış bir inşaat firmasıysanız daha projenin temeli atılmadan tüm evleri satabilirsiniz. Olayın özeti bu.

Parasal sermaye ihtiyacınız varsa sponsor bulabilir, kuluçka merkezlerine başvurabilir, melek yatırımcılarla görüşebilirsiniz; beşeri sermayeye ihtiyacınız varsa hisse karşılığında personel bulabilirsiniz ama bunlar içinde yine girişiminizin bir yol kat etmesi en azından yola çıkması gerekir. Kısaca kendi imkanlarınızı aramanız, bulmanız ve kullanmanız gerekli.

Tavsiyem arama motorlarında “melek yatırımcı” olarak arama yapmanızdır. Projenize güveniyorsanız ve somut bir şeyler sunabilirseniz yatırım alabilirsiniz.

Melek yatırımcıdan kasıt illaki popüler melek yatırımcıların kapısını çalmanız yönünde değil. Dijital iş dünyasında aktif olmayan, fakat analog dünyada nakti sermaye sahibi herhangi bir iş insanı, yatırımcı belki de bir işletmeci hatta esnaf 🙂 sizin sponsorunuz veya melek yatırımcınız olabilir. Kapı çalana açılır, tüm kapıları çalın.

Sektörü veya projenin alanını biliyor musunuz?

Çırağı olmadığınız bir işin ustası olamazsınız. Davulun sesi uzaktan hoş gelebileceği gibi el yumruğu yemeyen kendi yumruğunuda balyoz sanabilmekte. O nedenle bilmediğiniz bir alanda projeler üretirken o alanda uzman kişilerle projenizi paylaşın, tartışın. Rakiplerinizi, sektörü ve işi iyi tanıyın. Tanımıyorsanız tanıyanlarla yola çıkın.

Üzgünüm siz aslında tembelsiniz

Aslında yaptığınız işlerden keyif almıyor veya işsizsiniz ya da geliriniz düşük. Boş zamanlarınızda fikirler üretiyor ve bu fikirlerin proje olduğunu düşünüyorsunuz fakat sermayeniz yok, teknik bilginiz yetersiz veya imkanınız yok.

Gerçek bir girişimcinin hayatında mazeretler ve tembellikler yoktur. Gerçek girişimciler proje içerisinde çalışanlardan daha fazla efor sarf eden kişilerdir. Gerçek girişimciler etrafından yardım beklemez yeni bağlantılar kurar ve bu bağlantıları kullanır/ kullanmaya çalışır.

Gerçek girişimciler projelerini sunarken hayallerini değil somut taslakları veya işin kendisini sunarlar.

Sizin aslında projeniz yok yaşantınıza dair sıkıntılarınız var. Efor sarfetmeden, kısa yoldan, yorulmadan popülarite ve çok para kazanmak istiyorsunuz veya ek gelir olacak bir şey arıyorsunuz veya da kendinize uğraş arıyorsunuz fakat bunun için hiçbir şey yapmıyorsunuz. Tembelsiniz, riske girmiyorsunuz, sadece düşünüyorsunuz. Bir yandan garanti iş ararken diğer yandan aklınızdaki legolarla herkes tarafından harika bulunan  müthiş projeler üretiyorsunuz.

Böyle devam ettiğiniz sürece “benim aklıma gelmişti” , “zamanında şöyle bir fikrim vardı ama imkan yoktu işte” cümlelerini sıkça kullanacaksınız.

21 Yorum Var
 • Halil İbrahim
  16:14h, 30 Mayıs Cevapla

  Bu konuda okuduğum en iyi yazılardan biri.

 • Ebubekir Güler
  17:03h, 02 Ekim Cevapla

  Harika bir yazı. Teşekkürler.

 • İlhan
  17:45h, 02 Ekim Cevapla

  Okunması gereken bir yazı. Fayfalı buldum. Yine bu şekilde insanlarımızı beni, bizi uyandıracak şeyler yazmanız iyi olur. Eline diline sağlık.

 • Hakan Müştak
  19:25h, 02 Ekim Cevapla

  Çok iyi tespitler, çok iyi yazı. Eline sağlık.

 • Barış Ceviz
  21:09h, 02 Ekim Cevapla

  Hocam sağlam makale, sağlam klavye 🙂 Eline sağlık, her satır sağlam yazı. Mükemmel 🙂

 • Erdener Yıldız
  21:41h, 02 Ekim Cevapla

  Iste benim her “kanka manyak bi projem var” diyene aoylemekvistedigim sey. Ama adama laf anlatirken sinirlenip bosverdigim icin bu kadar duzgun anlatamadim hic. Yoldayken vaktim oldu okudum. Eline kalemine saglik Ahmet.

  • Ahmet Çığşar
   22:32h, 02 Ekim Cevapla

   Vay seni burada görmek güzel Erdener. Beğendiğine sevindim. Artık böyle durumda hiç muhatap olmadan link gönderebilirsin o süper projesi olan arkadaşlara 🙂

 • Serdar
  11:08h, 03 Ekim Cevapla

  bu topraklarda insanlar tembel,
  neyi bilmediğini bilmiyor
  ve çabuk sonuca ulaşmak istiyor,
  olmayınca pes ediyor,
  falan filan…

  bunlar malum,
  ama bunları oluşturan da gene bu topraklardaki şartlar…
  birileri çok iyi bir proje ile çok çalışkan olduğunda da bu topraklarda bir girişimi başarmak gelişmiş bir ülkede başarmaktan zor.

  özellikle altını çizerek “melek yatırımcı” olarak google’da arama yapmalarını tavsiye etmişsiniz,
  ben size duyduklarınıza inanmayın,
  gördüklerinizin de yarısına inanın diyeyim…
  Türkiye’de melek yatırımcı diye bir şey yok.

  girişimcilerin yatırımcı arayarak zaman kaybetmemesini tavsiye ederim!

  Ayrıca şu görüşlerimi eklemek istiyorum.
  Developer girişimciler bazında konuşacak olursak,
  Ürünlerini başarıya ulaştırmak için paraya ihtiyaçları yok.
  Ve projeleri için durmadıkları surette ne kadar yavaş ilerledikleri de önemli değil.

  girişimcilerin google da arama yapmaları gereken doğru kelimeler şunlar

  “lean startup”
  “testing business ideas”
  “growth hacking”
  “incremental delivery”

  • Ahmet Çığşar
   17:59h, 03 Ekim Cevapla

   Serdar Bey,

   Ülkedeki iş ortamı ve diğer şartlar ortada. Bugün neden Türkiye’den bir Google ya da Facebook çıkmıyor? Sorusunun cevabını sizde, bende iyi biliyoruz o konuda size katılıyorum. Şöyle bir durumda var, ülke şartları iyi olsa da bahsettiğim tembellik biraz farklı yani malum toplum boş zamanında bırakın kitabı, bir makaleyi internette görüp merak ettiği bir şeyin bile üzerini çizip “Google ile ara” yapmak aklına gelmiyor. Ciddi bir tembellik var. Ben şu şartlarda ülkedeki malum şartların değişse bile sosyolojik durumdan dolayı yine insanlarda aynı tembelliğin baş göstereceğini düşünüyorum.

   Melek yatırımcı konusuna gelince bende zaten e-Ticaret sektöründe faaliyet gösteren büyük bir yatırımdayım melek yatırımcıların %90 hisseye karşılık üç beş kuruş verdiklerini biliyorum bir kaç yatırımcıyı saymazsak. Burada eksik tanım yaptığımı ve melek yatırımcıdan kastımı tam anlatamadığımı fark ettim o nedenle sonradan bir edit gelebilir melek yatırımcı kısmına 🙂

 • fulya gürsel
  16:06h, 03 Ekim Cevapla

  Tespitler çok doğru. Dilerim bu kafada olan insanların bu tarz yazılardan ders almalarıdır.

 • Şeyhmus ERBEKLER
  18:19h, 03 Ekim Cevapla

  Harika bir makale ellerinize sağlık teşekkür ederim 🙂

 • Ferid Mövsümov
  22:08h, 03 Ekim Cevapla

  Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.

 • Seda Cantürk
  09:16h, 04 Ekim Cevapla

  Ay nihayet birisi bu konuda bir şeyler yazdı.
  Artık tahamül sınırlarım zorlanıyordu şu projesi bitmeyen dahilere yani bir değil iki değiller mazallah her yerdeler. Artık bu kişilere sadece bu yazıyı göndererek başımdan atabilirim.
  Elinize sağlık.

 • mehmetozakan
  08:32h, 25 Ekim Cevapla

  Hem fikri hem de bilgisi olan birinin kaleminden tespitleri net, anlatımı açık ve temiz bir yazı olmuş. Blogla geç tanıştım. Son derece başarılı buldum. Hem teşekkür hem de tebrik ederim.

 • Hasan
  16:42h, 27 Ekim Cevapla

  TEbrikler çok beyendim zannedersem bende tembel bir adamım Hatta zannetmiyorum oyleyim teşekkürler

 • sadecemerakŞehmus
  16:04h, 14 Kasım Cevapla

  Teşekkürler güzel bir yazı. Umarım bir faydası dokunur bana. Çünkü bir projem vardı ve iki sene içerisinde yavaş yavaş bu projeme yaklaşan girişimlerle karşılaşmaktayım. Her seferinde acaba anlattığım kişilerden birimi diye söylenmeden edemiyorum. :))

 • murat
  17:17h, 12 Temmuz Cevapla

  ” Hirsinizi yok etmeye calisan insanları dinlemeyin. Küçük insanlar bunu her zaman yapar. Büyük insanlar sizi yüreklendirir çünkü sizinde büyük insan olacaginiza inanırlar.” Mark Twain

 • Oğuz Akankan
  23:57h, 27 Kasım Cevapla

  Tebrikler çok güzel bir yazı yüreğine sağlık

 • Cemal Sert
  13:37h, 11 Ocak Cevapla

  Ahmet bizden neden bu kadar nefret ediyorsun Ahmet. Fena gaza getirdin beni çocuk.
  Buarada arkadaşlar elevator speech olarak geçen türkçesine vakıf olamadığım kısa kendinizi yaptığınız işi anlatan bir konuşmanız olsun. San Franciscoda kimi dürtsen sana 30 sn içinde tüm yaptığı işleri sayabiliyor. Askerdeki tekmil e tekabül eden bir durum.
  Az zamanda çok işler başaracağımızı düşünüyorum. Ahmet kırma milletin hevesini.

 • Emrah
  14:34h, 11 Ocak Cevapla

  iyi bir yazı, okumaya değer ama gerçekten bilmesiniz ki bir girişimcinin işi gerçekten zordur, yükselme ve batmak birbirinin kardeşi gibidir, yatırımcılara garanti veremez. ama işini bilir, projesini çizmiştir. yeterli destek görmesi için çabalaması gerekir. bir yazılımcıya gittim taslakçı çıktı, para kaybettim. söylediğim şeyleri dinlemekten acizdi, dinlerken terleyen tek yazılımcı bu olmalı, manavdaki sebzeleri zorla müşteriye satma derdindeydi. site işinden vazgeçtim ödediğim parayı da almadım. girişimcilik doğru kişilerle başarıya ulaşır.

 • davut naci kaya
  14:44h, 11 Ocak Cevapla

  Bir yerden başlamak lazım, güzel söz:

  “Ben şahsen yola çıkmamış birine yardım etmem ama yola çıkmış veye yolda kalmış birine yardım edebilirim, elimden geldiğince.”

Yorum Yapın