Ahmet Çığşar | Visual Studio ile WPF Uygulamaları Geliştirmek
415
post-template-default,single,single-post,postid-415,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge

Visual Studio ile WPF Uygulamaları Geliştirmek

Visual Studio ile WPF Uygulamaları Geliştirmek

XAML ile Tanışmak… Başlıklı yazının sonunda WPF için gerekli araçlar hakkında bir kaç şey söylemiştik. Bundan sonraki yazılarda genel olarak Visual Studio’yu kullanacağız çünkü hem arayüz hem uygulama tarafını aynı anda inşa etmemize olanak sağlayan bir platform.

Visual Studio (2012) ile WPF Projesi Oluşturmak

Visual Studio’yu açtıktan sonra  File > New > Project seçiyoruz ve karşımıza aşağıdaki pencere çıkıyor.

(Ctrl+Shift+N) kombinasyonu ilede aynı pencere açılabilir.

(Ctrl+Shift+N) kombinasyonu ile  aynı pencere açılabilir.

WPF Application (Kırmızı Çerçeveli Alan) : İşletim sistemi üzerine kurulan ve çalışan uygulamalardır. Kabaca, Windows forms ile geliştirdiğiniz uygulamaları WPF ile geliştirmek istiyorsanız bu seçeneği seçmelisiniz.

WPF Browser Application (Yeşil Çerçeveli Alan) : XBAP uzantılı ve internet tarayıcıları (Browser) tarafından çalıştırılabilinen uygulamalar için bu seçeneği seçmelisiniz.

WPF Custom Control Library (Beyaz Çerçeveli Alan) : Adından da anlaşılacağı üzere kendi kontrollerimizi ve bu kontrollerin temalarını barındıran kütüphane projesidir.

WPF User Control Library (Sarı Çerçeveli Alan) : Oluşturduğumuz kullanıcı kontrollerini (User Control) barındıran kütüphane projesidir.

Açık olan pencereden kırmızı çerçeve içerisinde bulunan WPF Application seçeneğini seçelim. Karşımıza aşağıdaki görüntü gelecektir.

visual-studio-wpf-calisma-alani

Daha önce Visual Studio ortamında çalışanlar için gayet tanıdık bir görüntü 🙂 Ekrandaki numaralara göre alanların ne işe yaradığını aşağıda çok kısaca anlatmaya çalışacağım.

1 Nolu Alan : Ana çalışma alanımızdır. Arayüzün genel hatlarıyla görünümü bu alandadır. XAML kodları ile çalıştığımızda da bu alanda gerçek zamanlı olarak  görüntü alabiliriz.

2 Nolu Alan : XAML alanıdır. Arayüzü oluşturan yani 1 nolu bölgedeki görüntüyü oluşturan XAML kodları bu alanda yer alır. XAML kodlarını 2 nolu alana girerek çalışırız.

3 Nolu Alan : Toolbox alanı. Hazır kontrollerimizin olduğu bölümdür. Buradaki kontrolleri sürükle bırak yaparak ister 1 nolu alana isterseniz 2 nolu XAML alanına ekleyebilirsiniz. Tercih size kalmış.

4 Nolu Alan : Solution Explorer alanı. Burada o an üzerinde çalıştığımız projemiz ve içerdiği dosyalar ve klasörler yer alır.

5 Nolu Alan : Properties alanı. Arayüzümüze eklediğimiz kontrollere tıkladığımızda bu alanda seçilen kontrolün özellikleri (property) ve değerleri yer alır. Buradan kolayca istediğimiz özelliği değiştirebilir veya yeni değerler atayabiliriz.

6 Nolu Alan : Kod yazım anında, derlerken veya çalışma anında ortaya çıkacak hatalar bu alanda listelenir.

Visual Studio detayları ve fonksiyonlara fazla olan bir IDE’dir. Yukarıdaki açıklamalarım Visual Studio arayüzü ile yeni tanışacaklar için hızlı bir tanışma merasimi niteliğindedir. Detay içermez.

Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yapın