Ahmet Çığşar | Yandex Kurumsal Mail Kurulumu ve Birkaç Detay
2237
post-template-default,single,single-post,postid-2237,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge

Yandex Kurumsal Mail Kurulumu ve Birkaç Detay

Yandex Kurumsal Mail Kurulumu ve Birkaç Detay

adiniz@alanadiniz.com gibi kendi alan adınızı taşıyan e-Posta hesapları açmanın türlü yolu var. Dev firmaları saymazsak, genellikle barındırma (hosting) hizmeti alınan yerden bu hizmet alınıyor, onlarda malumunuz oldukça kısıtlı bir alan ve berbat bir arayüzle size hizmet sunmaktan çekinmiyorlar. Unutmayın, alan adı alıp barındırma hizmeti almadan da bu tip e-Postaları açabilirsiniz.

Önceden Google Apps vardı, hizmetin tamamı ücretli olunca Türkiye’de Yandex Kurumsal Mail‘e kaydı bu tip kullanıcılar, çünkü Yandex bu hizmeti ücretsiz veriyor. Üstelik 1000 adet e-Posta hesabına kadar. 1000 adetten sonrası için form doldurup ekstra e-Posta hakkı talep edebiliyorsunuz. Ek olarak her bir e-Posta hesabı 10 GB Yandex.Disk alanına sahip oluyor.

Yandex’in, kurulumda bazı ufak detayları atlaması nedeniyle Yandex Kurumsal Mail‘i tavsiye ettiğim ve kurulumda benzer sorunları yaşayan başka kişilere yardımcı olması amacıyla basit bir dille yazmak istedim.

Başlayalım

1. Yandex Kurumsal Mail kullanmak için öncelikle bir Yandex hesabınızın olması gerekiyor.

2. Yandex hesabımıza giriş yapıyor ve kurum.yandex.com.tr adresine giriyoruz. Sayfada aşağıdaki bölüme alan adınızı başında www olmadan ekliyoruz (Örneğin: ahmetcigsar.com) ve “Alan adı ekle” butonuna tıklıyoruz.

yandex-kurumsal-mail-kurulumu-alanadi-ekleme-1

3. Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa geldi. Bu adımda, alan adının bize ait olduğunu Yandex’e kanıtlamız gerekiyor. Harflendirilmiş detaylar ekran görüntüsünün altında.

yandex-kurumsal-mail-kurulumu-alanadi-onaylama-2

a.Devre dışı bırak” seçeneğine tıklarsanız, girdiğiniz alan adı için Yandex Kurumsal Mail işlemleriniz iptal edilir. Bu durumda tekrar ikinci adıma gidip yeniden alan adı eklemeniz gerekir.

b.Alan adını Yandex’e devredin” burada birçok kişi çekimserlik yaşıyor. Çünkü alan adı (domain) DNS bilgilerinizi değiştirildiğinde alan adının barındırma (hosting) hizmetinden kopacağı endişesi var fakat Yandex’in burada anlatmak istediği DNS barındırma hizmeti Bu işlemi yapmak zorunda değilsiniz. Yandex bunu açıklamalıydı bence.  Bilgilendirme olmayınca bir çok kişi bu adımı zorunlu zannedip, oldukça çekinmiş.

Bu işlemi yaparsanız, Yandex ek olarak size DNS barındırma hizmeti sunuyor, bu hizmet ile gelişmiş DNS ayarlarını pratik olarak yapabiliyorsunuz (Google bu hizmeti ücretli sunuyor) ayrıca MX kayıtlarınızda otomatik yapılmış oluyor. Yandex DNS barındırma hizmeti hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. 

c. Alan adının sahipliği doğrulama

– c1 : HTML dosyası ile alan adı doğrulama : Eğer alan adınıza ait bir barındırma (hosting) hizmeti varsa, FTP ile erişim sağlayabiliyorsanız en pratik yöntem bu. Sitenizin kök (httpdocs veya public_html) dizinine Yandex’in size verdiği isimde (ekran görüntüsünde 61d8162537ef.html) HTML dosyası oluşturup, HTML içeriğine yine Yandex’in size verdiği metni giriyoruz. (ekran görüntüsünde 1839129e30eb) Ben metni hem title hem body kısmına giriyorum.

– c2 : CNAME kaydı ile alan adı doğrulama : Sadece alan adı almış, henüz barındırma hizmeti almamış fakat kendi alan adınıza ait e-Posta hizmeti kullanmak isteyebilirsiniz veya aktif olarak yönettiğiniz web sitesinin kök dizinine (httpdocs veya public_html) FTP erişim izniniz olmayabilir. Bu duruma bir örnek vermem gerekirse, e-Ticaret altyapısı sunan hizmetlerden (ideasoft, ticimax, t-soft…) alıyorsanız c1 adımını yapmanıza imkan yok. Bu durumda en iyisi CNAME kaydı ile alan adı doğrulamasıdır.

Alan adı ve barındırma (hosting) hizmeti farklı firmalardan ise CNAME değişikliklerini barındırma hizmeti aldığınız yerden (DNS’lerin yönlendirildiği yerden) yapmanız gerekiyor.

CNAME kaydını şu şekilde ayarlamalısınız:

 • Kaydın adı: Yandex’in verdiği alt alan adı + ana alan adı. Yukarıdaki örnek için şu şekilde ->  yamail-61d8162537ef.ahmetcigsar.com.  Yandex burada adres sonuna nokta koyulmasını vurguluyor fakat bazı panellerde CNAME kaydı oluştururken ana alan adı sonuna nokta koymanıza izin vermiyor. Sorun yok, sanırım unutulmaya veya fazladan nokta eklemeye karşı alınmış bir önlem çünkü sona nokta koymanıza izin vermeyen paneller arkaplanda kendisi nokta ekliyor. Siz yinede bu durumu firmanızın teknik destek ekibine bildirip bilgi isteyin.
 • Kayıt türü: CNAME
 • Adres : mail.yandex.com.tr.  Bu kısım bazı panellerde “Adres” bazı panellerde ise “Kayıt Bilgisi” olarak geçer. Yandex yine burada adres sonuna nokta koyulmasını vurguluyor ama yine bazı paneller buna izin vermiyor, sakin olun eğer izin vermiyorsa büyük ihtimalle firmanızın paneli yine arkaplanda kendisi ekliyor. (Örneğin: Turhost, isimtescil…)

Yandex alan adı doğrulaması için CNAME değişikliklerini genellikle hizmet aldığınız yerden destek talebinde bulunarak, zahmete girmeden çözebilirsiniz. Bu arada destek ekibine güvenmeyin, ne yapacağını bilemiyor olabilirler veya yanlış işlem yapabilirler. Bu işlemleri Yandex Webmaster paneli için site doğrulama ile karıştıran koca firmaların destek ekiplerini gördüm, bu nedenle temkinli olun derim.

– c3 : Whois e-Posta Bilgisi İle Doğrulama :  Öncelikle nic.tr üzerinden com.tr uzantılı alan adı aldıysanız asla denemeyin bu adımı. Çünkü, nic.tr Yandex’in verdiği ve sizin girdiğiniz e-Posta adresine onay e-Postası gönderiyor ve siz o e-Postayı onaylarsanız whois bilgilerine ekleniyor, fakat Yandex’in verdiği onay maili adresine ulaşma imkanınız olmadığı için bu sefer nic.tr alan adınızı kilitleyecek, hiç bir işlem yaptırmayacaktır.

Kolay gibi görünse de en zahmetli olan seçim. Burada alan adı iletişim bilgilerinize Yandex’in size onay için verdiği e-Postayı girmeniz isteniyor fakat alan adı hizmeti aldığınız firmanın paneli, Yandex’in onay için size verdiği e-Posta adresini e-Posta tipine uymadığı gerekçesiyle büyük ihtimal kabul etmeyecek. Bu durumda Yandex’in belirttiği gibi e-Posta adresinin + simgesinden sonraki ikinci kısmını girebilirsiniz. Bazı firmalar alan adı iletişim bilgilerini varsayılan olarak gizli tutuyor ve sadece kendilerini iletişim için sunuyorlar, bazı firmalar ise iletişim bilgilerinin açma ve kapama yetkisini size sunuyor bu durumda alan adı aldığınız firma panelinden bunu kontrol etmeniz gerekiyor. Göründüğü kadar romantik ve kolay bir adım değil, her şey tamam olsa da yenilenen Whois bilgilerinin globale yansıması Yandex’in bunu görmesi zaman alabiliyor.

Bu işlemlerden birini veya bir kaçını yaptıysanız sıra geldi onaylamaya. “Alan adının sahibini kontrol et” butonuna tıklıyoruz. Eğer onay işlemi başarılıysa MX kayıtlarını kontrol adımına geçiyoruz eğer onay işlemi başarısız ise aşağıdaki gibi bir görüntü alıyoruz.

yandex-kurumsal-mail-kurulumu-alan-adi-kontrolu-3

Son Adım : MX Kayıtlarının Ayarlanması 

Öncelikle mevcut MX kayıtlarınızın tamamını silmeniz gerekiyor. Ardından aşağıdaki parametrelerle yeniden MX kaydı oluşturmanız gerekiyor.

 • Alt alan adı — @ Bazı panellerde bu parametreyi yazacak yeri bulamayabilirsiniz. Endişe etmeyin.
 • Kayıt tipi — MX 
 • Veriler — mx.yandex.net. 
 • Öncelik — 10

MX kayıtlarınızı onaydan sonraya bırakmayın derim. Yukarıdaki onay işlemleri ile birlikte MX bilgilerinizi de girmenizi öneririm.

MX kayıtlarınız da onaylandıktan sonra artık Yandex Kurumsal Mail hizmetinizi yine kurum.yandex.com.tr adresinden yönetebilirsiniz.

Yandex Kurumsal Maillerde SMTP Erişim Hatası Hakkında

34 Yorum Var
 • Roman Adamita
  02:01h, 10 Mart

  Çok güzel bir yazı yazmışsın Ahmet abi 🙂 kimse bu kadar ayrıntıya girmez genelde. Yandex.Mail ben de kullanıyorum, gayet memnunum, hiçbir sıkıntı çıkarmadı. Tavsiyemdir.

  • Ahmet Çığşar
   09:31h, 10 Mart

   Teşekkürler Roman, ben bireyselde Gmail kullanıyorum. Daha önceden aldığım Google Apps hesabımda var ama yeni projelerde, küçük ve orta çaplı projelere de öneriyorum ben de kullanıyorum Yandex’i.

 • Manik Depresif
  09:26h, 10 Mart

  keşke bir ay önce yazsaydın bu yazıyı nic.tr olayını yaşamasaydım 2015 yılında imzalı kaşeli fakslar çektim 🙁

 • adın sırası değil hocam
  17:34h, 19 Mart

  lanet olsun ki aynı hatayı yaptım nic.tr alan adımı kilitledi neler yapabilirim bilgisi olan var mı

 • The İrfan
  17:20h, 25 Mart

  arkadaşlar nic.tr ile başım dertte alan adımı kilitlediler neler yapabilirim?

 • Sertaç Diler
  21:49h, 10 Nisan

  Post’un yorumlarındaki nic.tr sanırım postun kendisinden daha fazla hit çekmiş 🙂

 • onur
  22:42h, 03 Temmuz

  devletin kurumu elin ruslarıyla tabiki de uyum sağlamaz 🙂 bir terslik olacağını biliyordum e-mail ile alakalı onun için bir araştırayım dedim, haklı çıktım 🙂

 • yener
  12:50h, 03 Ağustos

  Merhaba alan adını bağladıktan sonra outlook ile kullanabilir miyiz?

 • sevket
  23:07h, 04 Eylül

  Merhaba, Paylaşımlı serverlardaki mail hesaplarımızdan attığımız mailler bazı kurumlara ulaşmıyor veya geri dönüyor. Eğer yandex kurumsal kullanırsak bu sorunu aşarmıyız

  • Ahmet Çığşar
   11:21h, 05 Eylül

   Merhaba,

   Paylaşımlı serverlarda bulunan mail hesaplarının ortak kaderi sanırım. Yandex kurumsal epostaya geçtiğinizde sorununuz çözülür fakat her gün binlerce spam mail gönderirseniz orasını bilemem.

 • Süha
  21:07h, 18 Eylül

  Şimdi nameserver’ları değiştirince sitem gene kendi hostingimden yayın yapmaya devam ediyor değil mi? mx kayıtlarını otomatik halletti galiba ns leri değiştirince. Ben değiştirdim fakat bu hosting kısmında şüpheliyim. Cloudflare’de de ns yönlendirirdik ama hosting devam ederdi neredeyse. Yandex’te bu şekilde değil mi?

  • Ahmet Çığşar
   21:53h, 05 Ekim

   Süha selam,

   Ben bir sitede ns değiştirdim onda da sorun çıkmadı detaylara baktığımda cloudflare tarzı bir çalışma mantığı görmüştüm. Sorun çıkacağını sanmam.

 • Nuri
  09:58h, 01 Ekim

  Ipone yandex mail app ten attığım mailler outlook ta görünmüyor yardımcı olabilir misiniz? saygılar

  • Ahmet Çığşar
   21:56h, 05 Ekim

   Nuri selam,

   Bu sanırım pop ve imap ile hesapları bağlamandan veya bunları yapılandırmandan kaynaklanabilir. Büyük ihtimalle mailini eposta istemcilerine kurarken imap değil pop olarak kurmuşsundur. Yapılandırma ayarlarına hiç bakmadım ama “Okunan epostaları alma” tarzı şeyler vardı önceden bu yapılandırma ayarlarını kurcalamalısın.

 • ahmet
  10:07h, 14 Ekim

  peki daha sonra nasıl yandex kurumsal panele ulasacagız…

  • Ahmet Çığşar
   14:14h, 14 Ekim

   kurum.yandex.com.tr adresinden ulaşabilirsin.

 • İlker
  21:59h, 30 Ocak

  İnternette bulduğum en açıklayıcı ve bilgi verici makale olmuş. Bütün domainlerimin mail servisini yandex kurumsala taşıdım. Emeğinize sağlık.

 • Kenan Haydan
  17:24h, 08 Şubat

  Sayın Ahmet Çığşar, açıklamalar için çok teşekkürler.
  Şöyle bir sorunum var. Yandex kurumlara bağladığım emaillere bazı domainlerden mail atılamıyor… bunun içinde hotmail de var.. whitelist ayarından gelecek emaillleri de girdik fakat halen o emaillerden mail alamıyorum. ne yapmak gerek?

  • Ahmet Çığşar
   11:05h, 11 Şubat

   Yandex mailin doğru kurulduğuna emin misiniz? Kurulumdan sonra alanadı doğrulama, DNS ve MX kayıtlarında bir değişiklik olmadığını da kontrol etmenizi önerebilirim.

 • yusuf
  10:24h, 11 Şubat

  Merhaba yandex maili kurdum ben kurumsal mail olarak ama hiç bir türlü mail almıyor mail gönderiyor ama ayarlarıda yaptım bilmem gereken başka bir ayrıntımı var ?

  • Ahmet Çığşar
   10:42h, 11 Şubat

   MX kayıtlarının doğruluğunu kontrol etmenizi öneririm. Ek olarak Outlook, Thunderbird gibi mail istemciler kullanıyorsanız Yandex’in gelen ve giden mail ayarlarını da kontrol etmenizi önerebilirim. Başka bir sorun şu an aklıma gelmiyor.

 • Korkmaz Varış
  19:44h, 12 Şubat

  Merhaba, ben kurulumla ilgili sorun yaşamadım lakin mesela buraya tanıttığım bir mail hesabını yönlendirme şansım var mı? Yani x mailine gelen mailleri y mail adresine de gönder gibi?

  • Ahmet Çığşar
   14:58h, 13 Şubat

   Merhaba, evet öyle bir imkan var ama her hesap için teker teker yapmak gerekiyor. Örneğin, X mailine gelen maili Y mailine göndermek isterseniz mail.yandex.com.tr adresine girip burada X mail hesabınıza giriş yapıp ayarlardan yönlendirme yapabilirsiniz.

   • Korkmaz Varış
    21:56h, 20 Şubat

    Size yazdıktan sonra bulmuştum ama yine de özenli cevabın için teşekkürler.

 • Azil
  09:04h, 14 Nisan

  Yazı için teşekkürler. Oldukça açıklayıcı.
  Ancak ben MX kayıtlarının nerden silindiğini bilmiyorum. Hosting veren firmadan mı değişikliği yapacağız? (Bizim hosting turhost’ta)

  • Ahmet Çığşar
   23:45h, 16 Nisan

   Evet, MX kayıtlarını hosting hizmeti aldığınız firmadan değiştireceksiniz. Turhost’un paneline giriş yaptığınızda hosting yönetim sekmesinden kolayca MX kayıtlarını değiştirebilirsiniz. Yapamazsanız destek talebi oluşturun, teknik desteği gayet hızlı Turhost’un yardımcı olacaklardır.

 • Gaziantepli
  11:17h, 15 Nisan

  Güzel bir açıklama olmuş tüm ayarları yaptım ve ek olarak Thunderbird kurdum tüm maillerimi aynı anda kontrol ediyorum

 • İhsan GÜNEŞ
  09:50h, 26 Nisan

  Öncelikle makaleniz için teşekkür ederim. Bir sorum olacaktı. Ben 2 yıl önce bir müşterimin maillerini yandex maile taşıdım. Fakat yandex kurumsala hangi mail ile yönetici açtığımı hatırlayamıyorum. Acaba yandex maildeki kurumsal sayfasına üye olduğum maili nasıl tespit edebilirim. Oluşturduğum mail hesaplarıyla tek tek denedim ama alan adını tanımladığım hesabı bulamıyorum. Öneriniz varmı? Yandex mailde attım hep aynı cevap geliyor. Alan adını ekleme için şunları yapın falan tarzında.

  Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

  İhsan GÜNEŞ

  • Ahmet Çığşar
   20:53h, 26 Nisan

   Merhaba, bildiğim kadarıyla bunun bir çözümü yok. bir ara Google Apps için araştırmıştım aynı olayı güvenlik sebebiyle böyle bir imkan tanımıyorlardı ama yanılıyor da olabilirim. Peki çözümü ne? Aslında Yandex ekibinin size gönderdiği hazır mesaj doğru. Şunu demek istiyorlar, alan adınızı tekrardan doğrulayın ve işlemleri baştan yapın aksi halde kurumsal bir hesbaı ele geçirmeye çalışan biri olmadığını bilemeyebiliriz demeye getiriyorlar. e-Posta kutuları ne oluyor bu işlemlerden sonra bilmiyorum ki asıl önemli olan da bu zaten.

 • mehmet konus
  17:13h, 17 Mayıs

  Biri bana kurumsal mail açmış fakat şuanda çalışmıyor. sadece mail gönderiyor ama mail gelmiyor. hosting adresini değiştirdik. Bundan sonra yeniden kurumsal mail çalışması için yandex te işlem yapamıyoruz. çümkü eski yandex hesabımızı bilmiyoruz. yeniden kurumsalı alamıyoruz. bu konuda ne yapmamız gerekiyor.
  yardımınızı bekliyorum.
  teşekkür ederim

  • Ahmet Çığşar
   21:46h, 21 Mayıs

   Mailler gelmiyorsa MX kayıtlarında sıkıntı olabilir. Başta onaylamış fakat daha sonra tarafınızda MX kayıtlarında değişiklik yapıldıysa bu sorun yaşanır. Yapmanız gereken şey, başka bir Yandex hesabı üzerinden yeniden Yandex kurumsal kurmanız. Böylece size yeniden doğrulama kodu (HTML dosyası) verecek, yeniden cname ve MX değerlerini girmenizi isteyecek. Tabi önceki posta kutularınız ve maillerini olmayacak her şey sıfırdan başlayacak. Yandex buna önceden izin veriyordu artık izin veriyor mu, başka bir yöntemi var mı bilmiyorum.

 • TARIK
  15:28h, 06 Haziran

  bunu yapınca sitenin dns kontrolü yandexte oluyor.
  siteyi tumblr’a yönlendirmek için ne yapmak gerekiyor ?
  ben a kaydı oluşturdum bekliyorum sitemin açılmasını.
  bazı sitelerde cname kaydı da oluşturmalısın diyor ama yandex dns’den haberi olan yok.