Ahmet Çığşar | Yandex Kurumsal Maillerde SMTP Erişim Hatası Hakkında
2256
post-template-default,single,single-post,postid-2256,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge

Yandex Kurumsal Maillerde SMTP Erişim Hatası Hakkında

Yandex Kurumsal Maillerde SMTP Erişim Hatası Hakkında

Özellikle Yandex Kurumsal Mail hizmetini ilk defa alanlar e-Posta hesaplarını Outlook, Thunderbird gibi bir e-Posta istemci ile kullanmak istediklerinde veya eklerken sorun yaşamayıp daha sonra e-Posta göndermek istediklerinde SMTP sunucusuna erişememe veya sürekli şifre sorulması gibi hatalar yaşarlar.

Sorunun Sebebi ve Çözümü

Sorunun sebebi oldukça basit. Outlook ve Thunderbird gibi e-Posta istemcileri malum IMAP ve POP kullanırlar. Inbox oluşturulmamış bir e-Posta hesabı için IMAP ve POP kullanamazsınız. Dolayısıyla çeşitli hatalarla karşılaşırsınız.

Neden bahsediyorum?

Yandex tabanlı açılan bir e-Posta hesabına IMAP veya POP üzerinden erişilebilmesi için Yandex mail hesabına bir defa dahi olsa mail.yandex.com.tr üzerinden giriş yapmanız gerekiyor. Çünkü mail hesapları açtığınızda mail.yandex.com üzerinden giriş yapmadığınız sürece Yandex, e-Posta hesabınıza ait bir inbox oluşturmuyor ve doğal olarak SMTP hatası alınıyor.

Neden Özellikle Yandex Kurumsal Mail Hizmeti Alanlar?

Özellikle Yandex Kurumsal Mail kullanıcılarının bununla karşılaşma sebebi de bu nedenle. Tek seferde çok fazla hesap açılıp direkt e-Posta istemciye bağlanmak istenmesi. Normal Yandex hesabı açanlar genellikle web arayüzünden ilk girişi yapıp, diğer bilgileri girdikleri için SMTP sorunu yaşamıyorlar.

Evet olay bu kadar basit.

Yeri gelmişken Yandex tabanlı mailler için IMAP ve POP ayarlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2 Yorum Var
  • Tamer Oğuz TÜYLÜCE
    07:10h, 25 Ağustos

    Dün benim de aklıma geldi bu durum. Paylaştığınız için teşekkürler. Deneyip görücez.

  • Ali Özdemir
    01:47h, 27 Ocak

    Hızlı bir çözüm oldu, teşekkürler.