Ahmet Çığşar | Yazılım Hayatım Böyle Başladı ve Bitti
15
post-template-default,single,single-post,postid-15,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge

Yazılım Hayatım Böyle Başladı ve Bitti

Yazılım Hayatım Böyle Başladı ve Bitti

İlköğretim altıncı sınıf yıllarımdı.
Eğitimi ve işi için bizimle kalan amcamla aynı odayı paylaşıyorduk. Amcam bir gün üzerinde ısırılmış elma olan bir bilgisayar getirdi. Macintosh yazıyordu ve hayatıma giren, tanıştığım ilk bilgisayardı.

Hayatımın bir yılını yeni oda arkadaşım Macintosh ile geçirdim. Daha sonra amcam yeni aldığı Windows 95 yüklü bir PC getirdi. 2 yıl kadar Windows 95 yüklü PC ile oda arkadaşlığı yaptım. Ardından amcam Adana’da eğitimini tamamlayınca evden ayrıldı. Tabi arkadaşım PC’de ayrıldı.

Artık bilgisayarım yoktu ama internet kafe adında 90’lar neslinin vazgeçilmez mekanları olan yeni bir oluşum vardı. İnternet kafelerde para karşılığı yürüyen tuhaf bir ilişkimiz vardı PC ile. 15 yaşındaydım, yaz tatiline yaylaya gitmiştim ki babam, hayatı programlama ile bütünleşmiş en büyük kuzenimin  danışmanlığında bir PC toplamışlardı. O dönemde toplama PC’ler furyası vardı, modifiye otomobil gibi toplama PC’ler yapılırdı.

Bilgisayarda oyun oynamayı çok severdim ama bir süre sonra bilgisayar oyunlarından bıkmıştım. Özellikle Need for Speed Hot Pursuit oynuyor fakat bir türlü Lamborghini alacak puan toplayamıyordum.  Oyunu dürüstçe oynayarak bu arabayı alamayacağımı anlamıştım. Oyunun kurulu olduğu yere notepad ile baskına gittim. (C:Program FilesEA…) oyun dosyalarını kurcalamaya başladım ve dosyaları teker teker not defteri ile açıyordum genellikle anlamsız karakterler çıkıyordu ama bir .ini dosyası tüm sadeliği ile açılmıştı. Oyundaki araba modelleri ve puanları yazıyordu. Hemen Lamborghini’nin puanını sıfır yaptım dosyayı kaydedip oyunu tekrar açtım ve artık Lamborghini benimdi. Bu hile çok hoşuma gitmişti, sanki oyunu ben yazmışım gibi bir hazdı ve programcılığa olan ilgimi tetiklemişti.

HTML’i Buldum Millet

Deneyimlerimi ve bilgisayar dergilerinden kendimce edindiğim bilgileri bir Word belgelerine yazıyordum. O zamanlar bilgisayar dergilerinde harika teknik makaleler olurdu şimdiki gibi ürün kataloğu değillerdi. Çok az şey biliyordum ve çok şey öğrenmek istiyordum ve bu bilgilerimi not etmeliydim. Notlarımı Word belgeme yazarken köprü (bridge) adında bir özelliği keşfettim, farklı satırlara veya farklı dosyalara hatta internet sitelerine bağlantı verebiliyordum. Bu özelliği kullandığım sayfaları farklı kaydet yapıp web sayfası seçeneğini seçtiğimde karşıma uzantısı .html ile biten bir internet sayfası yapısında çalışma çıkıyordu. Hemen .html uzantılı dosyayı yine not defteri ile açtığımda munzur bir gülümsemeyle dosya üzerinde değişiklikler yapıyor ve bunun mini web sayfamın üzerindeki etkisine bakıyordum.  Köprüleri Word’de farklı boyutta ve renkte tasarlıyor notpad ile arkaplanda nelerin değiştiğini kontrol ediyordum. Farkında olmadan bir işaretleme dili olan HTML ile tanışmıştım.

Dial-up Bağlantı ile Veri Madenciliği

Bir işaretleme dilini kurcalayarak, bilgisayar dergilerindeki makaleleri okuyarak bir yere kadar öğrenebilirdim, artık araştırma yapmalıydım. İnternet için telefon hattını bilgisayardaki 56K faks-modeme takmak zorunda olduğunuz ve taktığınızda telefonu meşgule düşüren, abonelik için ayrı kullanım için ayrı ücret ödenen dial-up bağlantı zamanlarıydı.

Biriktirdiğim harçlıklarla gizlice aylık dial-up aboneliği alıyor ardından annemle babamın ya misafirliğe gitmesini ya da uyumasını bekliyordum. Baba memur anne ev hanımı olunca internet kullanım bedeli de saatlik fahiş bir ücretten olunca günde bir saat internet kullanım hakkım vardı ki bu araştırmalarım için çok yetersizdi çünkü dial-up bağlantı ile bir site açılana kadar çay doldurup geliyordum.

Geceleri HTML makaleleri ve örneklerini araştırıyordum. Ay sonunda telefon faturasının geldiği gün en stresli gündü benim için. Ayrıca aylık kısıtlı harçlıklarımla bana göre oldukça pahalı, turuncu bilgisayar kitaplarından alıyordum. Kitabın sayfa sayısı ne kadar çoksa o kadar hoşuma gidiyordu ve maalesef kitap ne kadar kalın olursa fiyatıda o kadar kalın oluyordu.

HTML ile web yolculuğu sürecini CSS’in çıkışı takip etti. CSS ile gizliden aşk yaşıyordum.

Adobe Flash’ın, Macromedia Flash Olduğu Zamanlardı

Süreç karışmıştı HTML tek başına hiçbir şeydi. İşin içine CSS, Dreamweaver, Flash, Javascript ve Photoshop girmişti. CSS, Photoshop, Flash ve Dreamweaver, Javascript kitaplarını okumaya ve internetten makaleler okumaya başlamıştım. Dreamweaver ile kodları yazıyor, Photoshop’ta buton ve bannerlar için imajlar hazılayıp Flash’a atıyor, butonları hazırlayıp  HTML dosyasına gömüyordum.

Bütün bunlar güzelde internet siteleri artık dinamikleşiyordu. Buradan sonrası çok uzun, hikayemi burada koparmam lazım. PHP ve CMS’lerle tanışmam. PHP’yi ASP.NET ile aldatmam. MsSQL’e geçmem, XML, Javascript, Actionscript gibi dillerin hayatıma girmesi Java’ya göz kırpıp C# ile hayatımı birleştirmem vs.

Anlatsam Blog Olur Ama Bu Kadar Yeterli

Kısaca(!) iş hayatımın teknik kısmının başlangıcı böyle. Binlerce sayfalık turuncu kitaplar, yüzlerce saat video eğitimler, yüzlerce sayfa notlar, binlerce örnek incelemesi ve master developerlar ile yazışmalar, freelance çalışmalar, yavaştan projelere katılmak derken bugünler.

e-Ticaret sektörüne işin atölyesinden girmem, hizmet sektörünün tam ortasında yer alan fuarcılık sektöründe çalıştığım süre boyunca ticari hayatı iliklerine kadar yaşamam ise ayrı bir yazı konusu. Bu yazıyı da yeteri kadar uzattım diye düşünüyorum.

Yaşadığım bu süreçlerde, çocukluktan ergenliğe ve genç adam olana kadar benden maddi manevi desteğini esirgemeyen, sabreden anneme ve babama, meraklarımı gideren dostum notpad’e, yol gösteren bir o kadarda azarlayan master developerlara, heyecanıma, merakıma ve bitmeyen hırsıma çok şey borçluyum.

Yazımı sonuna kadar okuduysanız çok teşekkürler, sıkılıp vazgeçtiyseniz sadece teşekkürler 🙂

Mutlu yaşamlar.

—–

Yıllar sonra gelen not: Ve Böyle Bitti

18 Yorum Var
 • İsmail KOCAER
  16:58h, 17 Mayıs Cevapla

  Ahmet Bey Çok Etkileyici bir anlatım elinize sağlık. Para Karşılığı Buluşma teşbihi süper. Ufak bir ini dosyasının içinizdeki potansiyeli dışarı çıkarmış olması da ayrıca önemli. Yüreği Temiz İnsan Yolun Hep Açık ve Aydınlık Olsun.

  • ahmet
   13:50h, 18 Mayıs Cevapla

   Sizi kişisel sayfamda ağırlamak güzel İsmail Bey 🙂 Uzun süredir yazmak istediğim şeyler fakat yeni fırsat bulup yazıyorum işte. Kurguyu severim ve kendi yazılarımda gönlümce kurgu yapma fırsatı buluyorum olanı doğallığıyla bozmadan ama sıkmadan anlatmaya çalışıyorum. Güzel dilekleriniz için teşekkür ediyorum. Yazarlık ve editörlük kariyerinizde başarılar diliyorum.

 • Hakan SOYSAL
  12:25h, 21 Mayıs Cevapla

  Benim olduğum kısmı kesmişsin. Hiç yakıştıramadım sana 🙂

  • Ahmet Çığşar
   13:45h, 21 Mayıs Cevapla

   Hakan, sen uzunca hikayedesin bu kısaca olan hikaye 🙂 ama yazıyı uzatmayı düşünüyorum. 🙂

 • Yunus
  05:33h, 17 Haziran Cevapla

  Merhabalar ,ahmet bey güzel bir anlatım olmuş sanki 86 doğumlu değilde 66 doğumlular gibi konuşmuşsun yahu 😀 yazılım emek ister dediğin gibi ,

  • Ahmet Çığşar
   21:27h, 18 Haziran Cevapla

   O kadar yaşlı mı gösteriyorum yav 🙂 hehehe… Yazılım diğer mesleklerden farklı evet kişisel çaba, sevgi ve emek istiyor.

 • oktay
  10:05h, 12 Ağustos Cevapla

  Merhaba Ahmet Bey

  Bir yazılımcı olarak yazdıklarınızı okuyunca ne kadar da benzer yollardan geçmişiz dedim.Çocukluk yıllarımın gözümde canlanmasına vesile oldunuz ve kendime geldiğimde yüzümde bir tebessüm vardı:) Sizi tebrik ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum.

 • solucan84
  17:11h, 11 Şubat Cevapla

  Flash serüvenine kadar olan kısım aynı neredeyse. üniversitede aldığım programlama dersine kadar olayın gerçek boyutunun farkında değildim. dergilerin 5 lirayı geçtiği zamanlardı koptum sanırım. şimdilerde tekrar bişeyleri canlandırmaya çalışıyorum ama titiz yapımdan dolayı nereden başlayacağımı bilemiyorum.

 • Cem TURAN
  00:35h, 28 Nisan Cevapla

  Bazı meslekler vardırki doğuştan gelen kişilikle oluşmamış bir nüve yok ise ne kadar akademik kariyer yaparsanız yapın sonuç alamazsınız. Sözgelimi; güzel sanatlar akademisine giderek ressam olunamazki eğer ruhun ressamlıkla ilgili bend tanımaz bir çağlayanı yok ise.

  İşte yazılım (bilimleri ve sanatı) da bunlardan biridir. Yazılım hem bir bilim alanı içerisinde yer bulur hem de Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında koruma altında olan bir sanat eseridir. Sanat eseri olması, yazılımın fabrikasyonluktan uzak özgünlük, inovasyon barındırması gerektiğini vurgular. Dolayısı ile yazılımcı sanatçı olmalıdır.

  Büyük hata: Kod yazmayı yazılımcılıkla karıştırmak. Bu müthiş yaygın bir hatadır ve genellikle kasten yapılır. “Vermeyince Ma’bud neylesin Mahmut?” diye bir söz var ya; yukarıda tasvir ettiğim iç mesleki güce sahip olmaksızın bir dilin yordamlarını hatmederek “kodlayıcı” olan da kendini yazılımcı addeder. Oysa bu evinde atan sigortayı kaldırmayı becerebilene “sen elektrik mühendisisin” demek kadar cahilane diyebileceğim gerekçelerden doğan bir yanılsamadır, belki de. Farkında mısınız, sektörümüzde insanlar aletlere hayran olurlar, aletleri öğrenmek için koşturup dururlar: Kimi PHP kimi .NET kimi JAVA ve saire… Oysa bunlar gelip geçen rüzgarlar gibidir, tıpkı geçmişte çok kullandığım pekçok dilin bugün yerlerini başkalarına terk etmesi gibi. Dolayısı ile alet peşinde koşmayı da başka bir mesleki bilinçsizlik saymak durumundayım ve bunun başlıca nedeninin belki de bu aletleri çıkaran markalar ve onların organize ettikleri kurslar olduğunu düşünürüm. Maalesef gerek örgün okullar gerekse bu kurslar yazılımcılığın asıl temelini, analiz, tasarım, özgünlük ve bilimini vermekten çok uzaklar. Arz-talep dengesi içerisinde bu dünya akıp gidiyor.

  Böyle bir kaotik durum içerisinde, tesadüfen bulduğum sitenizi inceleme imkanı buldum. Bırakın teknik terminolojiyi, basit kavramları bile ifade üslubunuz, bende; yazılıma bir sanatçıda olmazsa olmaz aşk ve tutkuyla bağlı olduğunuz ve aslında bu uğraşıyı hayatı ve insanı tanımaya bir araç, vesile kıldığınız hissini uyandırdı. Bundan ötürü kutluyorum. Kariyerperest, mutlu olmaksızın statü hatırına okuyan, çalışanların çoğunluklarını her geçen gün arttırdığı günümüz iş yaşamında gerçekten bakışınız takdire değerdir. Buna bir de idealizm eklerseniz son derece olumlu çıktıları olacağı kanısındayım. Temasta kalalım. Başarılar…

  • Ahmet Çığşar
   22:52h, 01 Mayıs Cevapla

   Analiziniz ve genel olarak motive edici yorumunuz için teşekkür ediyorum. 28.04.2014 tarihi ile blog sayfamın en uzun yorumu size ait 🙂 Zaman ayırdığınız için tekrar teşekkür ederim.

 • Yunus
  06:19h, 16 Aralık Cevapla

  Hocam Yabancı dili nasıl öğrendiniz ?

  • Ahmet Çığşar
   12:08h, 16 Aralık Cevapla

   Yunus,

   Standart bilgim vardı ama geliştirmek için eğitim seti almıştım sonra yabancılarla sohbet ve yazışmalar, İngilizce fakat Türkçe altyazılı filmler, İngilizce teknik kitaplar vs. Derken kendiliğinden gelişti zaten 🙂

 • Tuncay UYAR
  15:27h, 17 Nisan Cevapla

  Hocam merhaba, şu anda ne işle meşgulsünüz, bu konuda da diğer yazdıklarınız gibi akıcı bir üslupla detaylı paylaşım yapabilirseniz şahsımı aydınlatmış olursunuz. Ben de e-ticarete ilgi duyan ama bir türlü fırsatını bulup da o konulara eğilemeyen özel bir bankanın yazılım departmanında çalışan biriyim :(.

  • Ahmet Çığşar
   21:56h, 18 Nisan Cevapla

   Tuncay Merhaba,
   Şu an dış ticaret ve e-ticaret üzerine çalışıyorum. Büyük sayılabilecek bir yatırımcıdan destek de aldım kendi projemi yönetiyorum. e-Ticaret biraz karmaşık eğer uğraşmak istiyorsan mevcut işini bırakmadan amatörce biraz ilgilen ardından bir kaç orta ölçekli adım atmalısın. Baktın oluyor, olayı, kitleyi, dijitalde algıyı çözüyorsun girebilirsin. Biraz cesaret ve işinin eri bir kaç takım arkadaşı ile güzel sonuçlar alabilirsin. Bu konuyla ilgili bir şeyler yazma fikrim var ama ileriki zamanlarda.

 • özge
  13:35h, 04 Ağustos Cevapla

  Merhaba Ahmet Bey, yazınızı okudum ve gerçekten çok beğendim ayrıca çok samimi buldum. Benimde çok az yazılım bilgim var yani okulda öğrendiklerim dışında hiçbir şeyim. Tembellik ettim zamanında uğraşmak istemedim.Fakat ilerletmek meslek edinmek istiyorum. Bunun için nerden başlamam gerekiyor. Şimdiden Teşekkürler.

 • Bahadır Dalkıran
  20:08h, 25 Ocak Cevapla

  Merhaba 🙂 Yazınızdaki Need for speed kısmında; “Ahaha yok artık” dedim. Benim 11 sene önce alınan masaüstü ‘toplama’ bilgisayarıma ilk kurduğum oyun hot pursuit 2’idi 🙂 Başlangıcımızım benzemesi dışında ilerleyişimizde benziyor. Word ile olan münasebetinizden tutun da internet cafedeki kaçamak buluşmalarınız.

 • Melek
  09:31h, 12 Mayıs Cevapla

  Bilgilerinizi paylaştığınız için biz teşekkür ederiz 🙂
  Yaşlarımız bir birine çok yakın olduğu için olsa gerek yazıyı okudukça “aa aynı ben” diye kaç kez gülümsedim bilmiyorum. 🙂

Yorum Yapın